Asijská formule 3 zná svého vítěze. Stal se jím mladý Nizomec Joey Alders

Doba čtení: 2 minuty

Zatím největšího úspěchu v kariéře dosáhl před několika dny dvacetiletý Nizozemec Joey Alders. Mladší krajan Maxe Verstappena vyhrál asijskou formuli 3. V Asii se tomuhle klučinovi vůbec daří, loni zde vyhrál tamější Formuli Renault.

Joey Alders v šampoinátu asijské formule 3

Do posledního závodního víkendu, který se konal v Thajsku na Chang International Circuit, nastupoval v pozici leadera sedmnáctiletý Jack Doohan. Svojí úlohu ale nezvládl. První závod ovládl Joey Alders. Za Nizozemcem skončila na druhém místě aktuální šampionka W Series Jamie Chadwicková se ztrátou 5.246 sekundy. Na stupně vítězů je doprovodil mladší vnuk Emersona Fittipaldiho Enzo. Syn slavného otce bral až osmou pozici, když se před něj natlačili týmový kolega Michael Belov, Rus Nikita Mazepin, Tommi Smith z Austrálie a Ital Alessio Delleda.

Talentovaný Nizozemec pokračoval v dobrých výkonech i v prostředním závodě. Opět skončil na „bedně“, tentokrát na bronzové příčce. Sklonit se musel jen před vítězným Japonce Sasaharou a britskou závodnicí Jamie Chadwickovou (viz záložka http://Ženy a Formule 1). Zato Doohanovi jezdícímu v tomto víkendu s britskou licencí se vůbec nedařilo. Musel předčasně skončit a šachovnicový praporek neviděl. Protože ale absolvoval 75 % závodu, byl klasifikován na třinácté pozici. Sen o titulu se mu začal rozplývat.

Poslední závod celé asijské formule 3 se jel 23. února. Závod opět vyšel nejlépe Ukyo Sasaharovi ze stáje Hitech Grand Prix. Jack Doohan se konečně probral a z druhého místa ztratil na Japonce jen 3.436 sekundy. Bronzovou pozici brala Jamie Chadwicková, která tento víkend neslezla z pódia. Joey Alders dojel se ztrátou skoro třináct sekund na vítěze na sedmé příčce. I ta mu ale zajistila mistrovský titul s celkovým skóre 266 bodů. Jack Doohan obrečel titul a s 229 body bral druhou pozici. Celkové třetí místo obsadil Rus Mazepin a nepopulární bramborová příčka patřila Jamie Chadwickové.

V této souvislosti je na místě představit si, kdo je ten Alders vlastně zač? Narodil se 6. srpna 1999 v nizozemském Den Helderu. Začínal v jedenácti letech na motokárách. V roce 2018 mu dal první příležitost ve formulích krajan Frits Van Amersfoort. Joey s monopostem Tatuus F4-T014 odjel dvacet závodů v německé Formuli 4. Úplně nezazářil, když obsadil až jedenáctou pozici se ziskem 44 bodů. O rok později debutoval v asijské Formuli Renault – Pro a vedlo se mu o poznání lépe. Z deseti závodů vyhrál víc jak polovinu, k tomu přidal osm pódií, osm pole position a šest nejrychlejších kol. S 254 body se stal šampionem. Závodil za čínskou organizaci BlackArts Racing. S čínským týmem pokračoval i letos v asijské Formuli 3 a opět z toho bylo první místo. Joey Alders je svobodný, má dvě sestry a jednoho bratra.