Šampionem F4 Spojených arabských emirátů je Ital Francesco Pizzi

Doba čtení: 2 minuty

O víkendu 6. a 7. března se konal poslední závodní víkend Formule 4 Spojených arabských emirátů. Závodilo se, jak jinak, na dubajském autodromu. Největší šanci na titul měl patnáctiletý rodák z Říma Francesco Pizzi. Celé klání se muselo obejít bez fanoušků, protože byl dubajský okruh z důvodu šířícího se koronaviru pro diváky uzavřen.

Mladý Říman neponechal nic náhodě ani v kvalifikaci, kdy si časem 1:38.404 zajistil pole position. Až za mladého Itala se seřadili Lorenzo Fluxa (1:38.505), největší pronásledovatel Nico Gohler (1:38.852) a čtveřici nejrychlejších na startu doplnil další Ital Nicola Marinangeli (1:38.87). Na pátém místě skončil český závodník Josef Knopp s časem 1:39.281. Pro Knoppa to bylo první svezení s formulemi, protože dosud závodil jen s motokárami. Nakonec mu německý tým BWT Mücke Motorsport nabídl sedačku na poslední tři závodní víkendy. A Knopp určitě nezklamal. Vždyť ve čtvrtém závodě čtvrtého podniku dokonce zajel nejrychlejší kolo.

Do posledního závodu sezony vstupoval s největšími šancemi na titul Francesco Pizzi, který si také zajistil pole position. Jenže závodní víkend se mu nevydařil podle představ. První závod ovládla domácí závodkyně Hamda Al Qubaisi, která získala pole position, zajela nejrychlejší kolo a se svým týmem Abu Dhabi Racing se radovala z vítězství. Na „bednu“ jí doprovodili druhý Lorenzo Fluxa se ztrátou 0.773 a třetí Nico Gohler. Na největšího favorita na titul Francesca Pizziho zbyla jen nepopulární bramborová medaile. Náš Josef Knopp zaostal o 16.447 a dojel šestý. .

Druhý závod se stal kořistí pro největšího rivala o titul Nico Gohlera. Mladý jezdec odkroužil dvacet dva kol za 31:04.054. Na záda mu přitom dýchali Lorenzo Fluxa a bronzový Artem Lobanenko. Francesco Pizzi skončil na šestém místě, když se před něj dokázal dostat náš Knopp. Sny o titulu začínaly dostávat povážlivé trhliny.

Naštěstí se Francesco ve třetím závodě pochlapil a v cíli se koukal jen na záda vítězného Španěla Fluxi. Za vítězem zaostal o 1.074 sekundy. Protože hlavní sok v boji o titul Němec Nico Gohler dojel až za Pizzim, stačilo Italovi druhé místo k získání vysněné trofeje. Tentokrát se moc nedařilo českým barvám. Josef Knopp se kvalifikoval až na sedmé pozici a v závodě si ještě o dvě příčky pohoršil.

Poslední závod sezony vyhrála Arabka Hamda Al Qubaisi z týmu Abu Dhabi Racing. Na stupni vítězů jí doplnili Lorenzo Fluxa (Xcel Motorsport) a Zdeněk Chovanec (Xcel Motorsport). Mimochodem Chovanec je syn rodičů, kteří před lety emigrovali do Venezuely. Sám pilot, ale závodí s portugalskou licencí. Nejhorší závod zajel úřadující mistr Pizzi, který musel v devatenáctém kole odstoupit. Josef Knopp zajel svůj průměr a v cíli bral páté místo, když zaostal za vítězkou o 20.246 sekundy.

Celý šampionát nakonec vyhrál patnáctiletý rodák z Říma Francesco Pizzi. Základ úspěchu položil v lednu, kdy vyhrál všechny tři závody prvního kola v Dubaji a k tomu přidal dvě nejrychlejší kola. Kromě toho mladý Ital přidal ještě pět výher, tři pole position a pět nejrychlejších kol. Sezonu zakončil na prvním místě se ziskem 300 bodů. Druhý v pořadí Lorenzo Fluxá na něho ztratil 26 bodů a třetí Nico Gohler dokonce třicet bodů. Hamda Al Qubaisi si dvanácti umístěními na stupni vítězů (z toho tři vítězství) zajistila čtvrtou pozici. Náš Josef Knopp nevyhořel ani nepřekvapil a sezonu zakončil na devátém místě s 65 body. Na jeho obranu, ale musím říci, že do šampionátu naskočil až ve čtvrtém závodním víkendu.

Smutnou kaňkou na celém víkendu byl fakt, že se závody konaly bez přítomnosti diváků. Bylo tak učiněno z bezpečnostních a hlavně preventivních důvodů kvůli stále se rozšiřujícímu koronaviru.