Úvodnímu podniku brazilské F4 dominoval Vinícius Tessaro

Doba čtení: 2 minuty

Máme za sebou úvodní podnik brazilské F4. Závod se jel na oblíbeném okruhu Autódromo José Carlos Pace, známějším pod názvem Interlagos. Po loňské, inaugurační sezoně, která byla hodnocena kladně, promotér rozhodl v této odnoži formule 4 pokračovat. Šampionát používá šasi Tatuus F4-T421 druhé generace a pneumatiky Hankook (viz článek „Plameny zachvátily továrnu známé gumárenské společnosti Hankook Tires„). Během každého víkendu se jezdí tři samostatné závody, jenž jsou doprovodnou sérií pro  Stock Car Pro Series. Výjimku tvoří pouze 5. kolo v Sao Paulu, které se koná v rámci VC Brazílie F1.

Formát brazilské F4

V letošním roce připravila brazilská F4 dva volné páteční tréninky po 40 minutách, které jsou zakončené 20minutovou kvalifikací. Kvalifikace určuje postavení na startu pro třetí závod. Druhá nejrychlejší kola „kvaldy“ pak rozhodují o postavení na roštu prvního závodu. Pro určení starting grid pro 2. závod se obrátí 8 nejlepších výsledků 1. závodu.

První a třetí podnik trvá 25 minut plus jedno kolo a je honorován stejným bodovým systémem jako formule 1. Prostřední, osmnáctiminutový závod (plus jedno kolo), se boduje stylem 15 bodů, 12 bodů, 10 bodů, 8 bodů, 6 bodů, 4 body, 2 body a 1 bod. Navíc jezdec, který zajede nejrychlejší kolo v každém závodě, získá 1 bod a nejrychlejší jezdec v pořadí získá 2 body.

Vinícius Tessaro a ti druzí

Vinícius po úvodním podniku brazilské F4 vede šampionát

V prvním závodě dne, který se konal dopoledne, Tessaro (Cavaleiro Sports) dokonale využil výhody pole position, udržel vedení a zvítězil stylem start-cíl. Luan Lopes a Alvaro Cho z týmu TMG Racing se umístili těsně za ním a získali svá první pódiová místa v šampionátu. Mezi nováčky, kteří debutovali v roce 2023 v brazilské F4, se nejlépe umístil čtvrtý Matheus Comparatto ze stáje Oakberry Bassani F4. Jeho týmový kolega Nelson Neto pak dojel pátý.

Páté místo pak vylepšil vítězstvím v prostředním závodě, kde ho na stupně vítězů doprovodili Alvaro Cho a Matthew Callejas. Álvaro Cho získal své druhé pódium ve dvou závodech a skončil těsně za vítězem, zatímco Mateus Callejas vyčníval třetím místem, když při svém debutu v brazilské F4 dosáhl umístění v nejlepší čtyřce, poté, co v posledních dnech jezdil s vozem pouze při testování. Předchozímu vítězi Tessarovi se tentokrát příliš nedařilo a dojel až na 9. příčce.

Třetí závod představoval pozoruhodnou výzvu od Tessara k polemanovi Cho. Jezdec se startovní číslem #30 se po pěti kolech tlaku posunul kolem vnější strany Curva do Lago a dostal se do vedení. Lopes, jenž měl na startu menší kolizi s Comparattem, se snažil dvojici před ním dohnat. Souboj týmových kolegů TMG umožnil mladému Brazilci ze stáje Cavaleiro Sports vybudovat si náskok v polovině závodu, který si udržel až do konce.

Po úvodních třech závodech brazilské F4 odjíždí z Interlagosu v pozici leadera sedmnáctiletý Vinícius Tessaro s náskokem pěti bodů na Alvara Cho a osmnácti bodů na třetího Luana Lopese (oba TMG Racing).