Anthoine Hubert – medailon

Doba čtení: 2 minuty

Světem motorsportu (a formulového zvlášť) stále hýbe smrt talentovaného závodníka Anthoinea Huberta. Pojďme si blíže představit jezdce, který zemřel dřív, než se stačil proslavit.

Anthoine Hubert se narodil 22. září 1996 ve francouzském Lyonu. K automobilovým závodům ho přivedl otec Francois, sám amatérský jezdec rally. Francouzovy první krůčky v motorsportu vedly do motokár. Začínal na regionální úrovni a nevedl si vůbec špatně. V roce 2004 skončil na třetím místě v minikárách šampionátu Championnat Régional IDF. O rok později se ve stejné kategorii radoval z vítězství. V deseti letech přestoupil do třídy Mini, kde obsadil třetí pozici. V této třídě zůstal i napřesrok a radoval se z druhého místa. Nestačil jen na vítěze Ocona, současný talent Formule 1. Dalšího pilota F1 a velkého kamaráda Pierra Gaslyho přitom nechal za sebou. V roce 2008 povýšil do třídy Kadet a hned z toho bylo druhé místo za vítězným Oconem. Druhou sezonu v „kadetech“ suverénně vyhrál.

Roku 2010 Hubert debutoval v mezinárodní konkurenci. Objevil se v mistrovství světa motokár CIK- FIA Academy Trophy. Talentovaný Francouz se neztratil ani na mezinárodní scéně a v konečném hodnocení se před něj dostal pouze Fin Niklas Tiihonen. Anthoine mimo jiné porazil vycházející hvězdu Ferrari ve Formuli 1 Charlese Leclercka. Následující dva roky strávil ve třídě CIK-FIA U18. Jedná se o mistrovství světa motokár určené pro mladíky ve věku 15 až 18 let. Série používá motory Parolin a pneumatiky od společnosti Le Conts. Anthoine Hubert obě sezony zakončil na bronzové příčce. Zanechal přitom za sebou dnešního pilota Alfy Romeo Antonia Giovinazziho, vývojového jezdce Ferrari Antonia Fuoca nebo Julese Gounona, syna bývalého pilota Formule 1 Jean Marca Gounona.

V roce 2013 se sedmnáctiletý Anthoine přestěhoval do monopostů, konkrétně do francouzské formule 4. Jistě není bez zajímavosti, že tehdy dělal mentora této třídy Oliviér Panis. Rodák z Lyonu zajel deset pole position, získal osm nejrychlejších kol a jedenáctkrát dokázal zvítězit. Základ úspěchu položil zejména v letních měsících, kdy od konce května do začátku července vyhrál pět závodů v řadě! Krutou ironií osudu je fakt, že zcela ovládl závodní víkend v belgickém Spa, kde vyhrál obě kvalifikace a všechny tři závody. Formuli 4 zakončil jako mistr s více než stobodovým náskokem na druhého Gounona. Hubert tak proměnil ve vítězství svojí premiérovou sezonu v monopostech. Podobný kousek se povedl například i Fernandu Alonsovi, který v roce 1999 ovládl šampionát Nissan Euro Open.